Nowy Targ

Historia miasta

Witajcie moi drodzy na naszej stronie. Za moment zapoznamy was z najważniejszymi informacjami dotyczącymi jednego z najważniejszych ośrodków na Podhalu. Nowy Targ to miasto w województwie małopolskim, siedziba powiatu nowotorskiego. Nowy Targ to przede wszystkim główny ośrodek handlowy, komunikacyjny, przemysłowy i rozrywkowy Podhala. Jest to największe miasto Podhala liczące ponad 30 tysięcy mieszkańców.

Miasto obecnie dzieli się na kilka rejonów: Stare Miasto i Śródmieście, Równia Szaflarska (bloki), Ibisor, Bór, Niwa i Dział, Kowaniec i Kokoszków, Podmiścisko oraz Czerwone. Początki osadnictwa na terenach nowego targu sięgają wieku XIII. W 1254 roku Bolesław Wstydliwy zezwolił na zakładanie nowych osad. Według źródeł historycznych z XVII wieku osada Nowy Targ została zniszczona przez Tatarów w 1287 roku. Kazimierz Wielki przejął własność cystersów, przez co Podhale i Nowy Targ stały się własnością królewską aż do rozbiorów. W 1337 roku podjęto decyzję o transferze miasta, a już w 1346 roku połączono go z pobliską osadą Stare Cło.

Ważne daty

Jedna z najważniejszych dat w historii Nowego Targu to przede wszystkim 1346 rok. Kazimierz III Wielki wydał przywilej ponownej lokacji miasta Nowego Targu. W 1925 roku utworzono rezerwat “Na Czerwonem”, który obecnie nazywa się “Bór na Czerwonem”. W 1930 roku w Nowym Targu powstało lotnisko. Niestety, nie każda data kojarzy nam się tak dobrze. 1 Września 1939 roku był tragicznym dniem dla całej Polski, ale również dla mieszkańców. To właśnie wtedy siły niemieckie przejęły miasto. 30 Sierpnia 1942 zlikwidowano getto nowotarskie.

Oczywiście w 1945 roku Armia Czerwona wyparła wojska niemieckie i uwolniła nas od jednego okupanta, skazując nas na kolejnego. Nowoczesna historia jednak nie jest taka smutna, a jej zwieńczeniem jest 1994 rok, kiedy to założono Euroregion Tatry z siedzibą w Nowym Targu.

Spis atrakcji i zabytków

 • Izba zimnej wojny i socjalizmu
 • Kaplica Papieska na Polanie Rusnakowej
 • Termy
 • Jaskinia w Obłazowej
 • Rezerwat Przełom Białki
 • Lotnisko miejskie
 • Trasy narciarstwa biegowego
 • Wyciągi narciarskie
 • Scieżka edukacyjna w rezerwacie Bór na Czerwonem
 • Muzeum Podhalańskie
 • Rynek i ratusz Nowego Targu
 • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
 • Kościół Świętej Anny
 • Kościół Świętej Katarzyny
 • Gorczanski Park Narodowy
 • Chabowka Rolling-Stock Heritage Park Skansen

Atrakcje Nowego Targu

Atrakcji w Nowym Targu nie brakuje. Nie jest to jedynie miasto przepełnione zabytkowymi kościołami czy innymi pamiątkami historii. Miasto posiada bardzo dużo tras rowerowych, które doprowadzą nas w najciekawsze miejsca w Nowym Targu. Infrastruktura miasta rozwinęła się przez ostatnie dekaty, dostosowując standard dróg głównych do tych europejskich. Spływy kajakowe to kolejna atrakcja, której warto poświęcić naszą uwagę. Możemy tutaj wybrać się w bardzo przyjemną podróż razem ze strumieniem Dunajca. Oprócz tego, możemy również zwiedzić kolejne szlaki turystyczne, które prowadzą nas do Gorczańskiego Parku Narodowego. Narciarstwo w Nowym Targu to ogromny plus w okresie zimowym.

Nowy Targ

Działają tutaj dwa wyciągi narciarskie (Zadział i Długa Polana), które każdego roku stanowią ogromną atrakcję dla nowicjuszy sportów zimowych.
W mieście jest wiele klubów fitness oraz klubów nocnych, w których można potańczyć czy spotkać się ze znajomymi. Miasto posiada bardzo dużo restauracji oraz małych knajp, gdzie możemy zjeść nie tylko charakterystyczne dla miejsca potrawy, ale również klasyczne dania oraz coś niezwykłego i mniej spotykanego.

Kolejna atrakcją, która z roku na roku zdobywa coraz więcej zwolenników to Termy. Baseny te zapewnią zabawę dla każdego bez względu na wiek, w szczególności w dniach, gdy nie dopisuje pogoda. Wtedy możemy bez problemu odwiedzić termy oraz rozkoszować się niesamowitą atmosferą oraz świetną temperaturą.

Dlaczego Nowy Targ jest wyjątkowy?

Jest wiele powodów, dlaczego Nowy Targ to jedno z najciekawszych miejsca na Podhalu czy nawet w województwie małopolskim. Charakteryzuje się unikalnym klimatem oraz interesującą historią, która z pewnością zaskoczyłaby wielu z was.

Nowy Targ, jako jedno z niewielu miast w Polsce, posiada w swojej ofercie nowotorskie lody. W słoneczne, upalne dni tłumy mogą delektować się niesamowitym smakiem lodów na Rynku i oraz na ulicy Sokoła i Długiej oraz Kościuszki. W 2008 roku receptura lodów została zapisana w liście produktów tradycyjnych ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Lody nie są jedynym czynnikiem na tyle interesującym, aby odwiedzić to miasto. Oprócz niesamowitej i barwnej historii oraz wieloma zabytkami, Nowy Targ to również miasto wielu gwiazd oraz celebrytów Polskich.

Co warto zwiedzić?

Nowy Targ posiada ogrom atrakcji turystycznych, które różnią się wiekiem, wielkością oraz zastosowaniem. Oprócz tak oczywistych obiektów jak ruiny niegdyś znakomitych budynków czy pomników upamiętniających ważne osoby lub wydarzenia, znajdziemy tutaj wiele innych fascynujących miejsc. Dziś postaramy się krótko opisać kilka z nich.

Pierwszą atrakcją turystyczną, która każdy powinien odwiedzić to Kościół św. Katarzyny. Jest to prawdopodobnie najstarszy kościół w Nowym Targu. W miejscu, gdzie został wybudowany kościół, już w 1327 roku stała drewniana świątynia. Wystrój kościoła pochodzi głównie z epoki baroku, ale warto zwrócić uwagę na obraz nad wejściem do zakrystii “Matki Boskiej z gruszą”.

Kolejną atrakcją będzie również kościół, którego wieża licząca prawie 65 metrów wysokości stanowi najwyższy budynek w Nowym Targu. Historia budowy tej świątyni rozpoczyna się w latach 30-tych XX wieku. II wojna światowa i okupacja stanowczo utrudniała prace budowalne i opóźniła wykończenie. W 1961 roku bp. Julian Groblicki uroczyście konsekrował kościół.

W północnej częśći miasta zwiedzać możemy mały, drewniany kościół Św. Anny, który powstał prawdopodobnie w XV wieku. Oprócz tego mamy tutaj również pomniki Władysława Orkana, pomnik Adama Mickiewicza oraz pomnik Jana Pawła II.

Interesujące miejsca – gdzie pójść?

Jeżeli chcielibyśmy spędzić romantyczny wieczór z naszą drugą połówką lub po prostu chcielibyśmy obejrzeć coś równie interesującego, polecamy wybrać się do kina w Nowym Targu. Oprócz tego interesującymi miejscami są również: Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego, młodzieżowy dom kultury, czy miejski ośrodek kultury.

Podsumowanie – Nowy Targ stolicą Podhala

Nowy Targ to przede wszystkim ciekawe miasto do zwiedzania i spędzania wolnego czasu. Jako miasto powiatowe posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę a mieszkańcy oraz turyści znajdą tutaj puby, centra handlowe oraz wiele innych atrakcji. Świetne warunki do uprawiania wielu sportów takich jak: narciarstwa biegowe, łyżwiarstwo czy wszelakie sporty lotnicze oraz skoki spadochronowe. Przez cały rok w tym pięknym mieście otwarte są boiska orz korty tenisowe. Jest to naprawdę duży plus dla osób, które uwielbiaja aktywnie spędzać swój wolny czas.